сряда, 14 август 2013 г.

Фахда – най-високият фонтан в света



На крайбрежието на Червено море, в Саудитска Арабия, в един от най-големите й градове – Джидда – живописно се е разположил един от най-удивителните фонтани в света. А причините за удивлението са поне четири.
Първата е, че си има собствето име – а то не е дошло случайно, получава го в чест на крал  Фахда ибн Абдел Азиз Ал Сауда, по времето на чието управление е построен  (1980-1985).
На второ място – той е разположен точно на брега на морето, поради което се захранва с морска вода, което от инженерна гледна точка е изключително трудно осъществимо.
Третото, с което впечатлява това невероятно съоръжение, е фактът, че мощните му струи бият на внушителната височина от 312 метра, за сравнение Айфеловата кула се извисява над земята със скромните си в сравнителен план 301 метра.
И накрая – фонтанът работи непрекъснато. Да бъде изключен, може само в случаи на непредвидени и опасни ситуации.
Самото съоръжение представлява гигантски бял стълб вода, която, освен че е изключително красива гледка, служи на гостите на града и като добър ориентир. Без значение колко са се отдалечили, водният стълб като пътеводна светлина им показва пътя към побрежието на Джидда.
За основа на фонтана служи четириъгълна чаша, направена под формата на традиционен съд за благовонни масла. Две мощни струи в секунда изтласкват по 625 литра вода със скорост 375 км/ч., а общата водна маса, висяща във въздуха, е 19 тона.
Фахда изглежда фантастично по всяко време на денонощието и властите на града умишлено не го сабдяват със сложни видове подсветки – така още повече подчертават величието на това инженерно чудо.
Непонятен обаче остава един факт – по каква причина това невероятно човешко творение все още не е попаднало в книгата за рекорди „Гинес. Официалният рекорд според книгата принадлежи на съоръжение в щата Аризона, коeто повдига струята едва на 171 метра, при това работи само 15 минути на ден.
А може би не е толкова чудно -  изключителността по правило не се нуждае от доказване чрез класации.


Няма коментари:

Публикуване на коментар