понеделник, 23 септември 2013 г.

Норвежкият парк на скулптурите



В норвежката столица Осло, в квартал Фрогнер, се намира паркът Вигеланд – по името на известния скулптор на Норвегия Густав Вигеланд. На площ от 30 хектара са разположени 227 мемориални статуи от бронз, гранит, ковано желязо, на които може да се полюбува всеки, който пожелае – по всяко време на денонощието. Днес това е най-известното и любопитно изложение на произведенията на един автор под открито небе.
Темата на парка е всевъзможните състояния на човека и повечето от творбите изобразяват съдбата на хората и техните взаимоотношения.
У едни сбирката извиква възторг, за други остава непонятна, някои считат автора им за психолог и философ наравно с Ницше и Фройд, а четвърти – за откровен маниак. Какво точно ще изпита всеки отделен човек при вида на творенията на талантливия норвежец, е невъзможно да се предвиди. Едно обаче е съвсем сигурно – безразлични няма да има.
Тук всяка скулптура извиква специфични емоции и подтиква към философски разсъждения.
Разходката в парка започва от главната врата, състояща се от пет големи и две малки врати за пешеходци. В парковото пространство има също така мост, детска площадка, шадраван, колело на живота.
Мостът е дълъг около 100 метра, украсен е с фигури на деца, жени и мъже, които отразяват определени отношения между хората. Болшинството от експонатите изобразяват хора, участващи в определени занятия – бягане, танци, борба, държане за ръце, прегръщащи се и т. н.
Под моста е разположена детската площадка, която е с формата на кръг и на нея са разположени 8 бронзови статуи на малки деца, една от които е на още непоявил се на света ембрион.
Фонтанът е една от най-старите постройки в парка и е ограден от бронзови дървета. Той олицетворява новия живот след смъртта.
Най-високата точка в парка е произведението Монолит. Високо 16 метра, то се състои от 121 фигури, символизиращи кръговрата на живота. Тази композиция е проектирана от автора в продължение на 14 години, а в процеса по създаването й са участвали трима скулптури резбари. Главната идея на този ансамбъл е да покаже желанието на хората да бъдат по-близо до бога, движейки се в кръговрата на живота.
Като цяло тази експозиция на открито показва жизнения път на човека от рождението до смъртта му – със всичките радости, скърби, разочарования и надежди.
Символичен е фактът, че строителството на това пространство отнема 40 години – на практика целия съзнателен живот на Вигеланд. Той така и не доживява откриването му през 1944 г.
Но творението му е толкова живописно, че чувствата и мислите, които се появяват при досега до него, всеки път са различни.

вторник, 17 септември 2013 г.

Световната чийз столица



Холандия – страната на лалетата, вятърните мелници, легализираната марихуана и разбира се – на знаменитите холандски сирена. А истинската столица на тези деликатеси и истински рай за мишките и любителите на сирене е едно малко градче в северната част на страната – Алкмар.
Първото споменаване на граничната крепост, носеща същото име, датира още от 10 век. Удобното разположение на града – на кръстопът на водни пътища – способствало за неговото развитие и растеж. Той обаче не е известен с живописните си канали и тихи уютни улички със старинни домове, а със сирения си пазар.
Вече три века в Алкмар от началото на април до края на октомври пристигат кръгли пити от деликатеса от цялата страна. Двайсет и две седмици всеки петък на площада се събират тълпи от хора. За триста години ритуалът на практика не се е променил.
Пред Къщата за мерки и теглилки, където от древни времена на специални везни специален инспектор оглежда питите и ги подреждат в стройни редици.
И точно в десет часа прозвучава камбанен звън и започва истинското шоу. На сцената се появяват разносвачите на сирене – четири отбора, във всеки от тях по седем представители на гилдията – подреждат червените и жълти калъпи на специални носилки и ги носят до теглилките. Там донесеното се измерва, а резултатите се записват на специални дъски. В края на деня отборът победител се удостоява със званието лидер на гилдията – до следващия петък.
Ако си мислите, че състезанието е леко – това съвсем не е така. Пресметнете сами – на всяка носилка се събират 8 калъпа – което е от 120 до 160 кг. А състезателите бягат с тази тежест.
Всички участници са облечени в бели костюми и сламени шапки – с различен цвят за всеки тим. А ако видите джентълмен с черна кожена чанта, бъдете сигурни, това е Сирения баща - изборна длъжност. В неговите задължения влиза наблюдението на баланса на везните.
Не мислете обаче, че публиката само гледа. Докато тече състезанието, на площада с пълна сила се върти и търговията. Купувачът казва цената и протяга ръката към продавача. Никъде изразът да си стиснем ръцете не приляга повече, отколкото на това място. Преговорите се водят, докато не бъде постигнато пълно съгласие между двете страни.
След края на търговията всички гости очакват дегустацията. Редиците с деликатесите се разполагат по протежението на канала, за да може да се съвместят разходката с опитването.
Да ви е сладко – нищо че е солено. Те хубавите сирена се консумират със сладко или мед. :)


вторник, 10 септември 2013 г.

Окото на Тяндзин

Виенско колело… Кой от нас не е опитвал, въртейки главата си, да види от главозамайващата височина дома си? Любим на мнозина атракцион, който преди години заемаше почетно място във всеки градски парк или пък беше неотменна част от пътуващите циркове. Но както се оказва, тази атракция намира място не само в градските градини, сред люлки и въртележки. В китайския град Тяндзин виенско колело са издигнали точно в средата на река Хайхе – на мост, който гордо са нарекли Окото на Тяндзин. Дължината на този необичаен мост е 600 метра, а ширината му е 32 м. По него се осъществява двустранно движение на моторни превозни средства, за което създателите му са предвидили цели шест платна. И точно по средата му е кацнало огромно колело – диаметърът му е 110 м., а кабините му се издигат на цели 120 м. Само за час капацитетът на развлекателното съоръжение е 768 пътници. За трийсетминутната им разходка ги очакват 48 прозрачни кабинки, във всяка от които се побират по осем души. Издигайки ги на височината на 35-етажен дом, те наистина биха могли да видят родната си къща :) - e, само ако се намира на не повече от 40 километра (именно такава е видимостта). За да се гарантира безопасността, във всяка кабинка има пожарогасител, както и система за пожароизвестяване и комуникация. Така че в случай на каквото и да е безпокойство или притеснение за сигурността им, пътниците биха могли да се свържат с пулта за управление. Всеки понеделник се прави щателна проверка за техническото състояние на уникалния атракцион. А ако започне силен вятър (при пориви до 15 м в секунда) сработва системата за предупреждение за опасности. С две думи – конструкторите на моста са се погрижили не само за неговата красота и неповторимост, но и за сигурността на посетителите му.

събота, 7 септември 2013 г.

Почивка през есента?

Ето че на вратата ни вече чука „златният“ сезон – есента. Лятото, с всичките му дивотии, радости и емоции приключи. Но не тъжете! Както е казал поетът Дамян Дамянов – „Всеки делник има свойта красота“ и разбира се, и всеки сезон :)

И ако лятото е бил сезонът на забавленията на морето, то есента и зимата определено са много по-удачни за почивка – макар и само за един уикенд, в планината. Не е толкова трудно – ако имате автомобил, можете просто да отскочите до някоя близка планинска местност и да си направите пикник или просто разходка по някоя екопътека.

Добро предложение, ако живеете в Пловдив или София, са Западните Родопи. Това е вероятно най-богатата на забележителности планина и винаги има какво да разгледате там, или просто да се насладите на природата. За разлика от лятото обаче, добре е да се подготвите подобаващо ако ще изкачвате връх и да сте запознати с прогнозата за времето, тъй като през есента, както знаете, „насторението“ на планината лесно се мени.

Дестинациите, които бихме ви препоръчали, разбира се, са любимият Цигов чарк и романтичният Велинград; Единият е известен с красивия язовир, а другият – с минералните си извори, рехабилитационните и медицински центрове и всевъзможните спа глезотии за дамите.

Все още при добри условия бихте могли да отседнете на палатка, хижа, хотел или вила. Курортите и местността предлагат много и разнообразни възможности за настаняване, които могат да задоволят всеки вкус и да са според всеки джоб.

сряда, 4 септември 2013 г.

Най-високият тухлен виадукт в света

Желозопътният мост Гьолтцщал минава през долината на река Гьолтц и свързва градовете Нечкау и Милау. Това чудо от тухли е построено през 1851 г. по поръчка на Саксонско-баварската желозопътна компания. По това време фирмата не разполагала с много пари, затова, за да може да избере възможно най-изгодни за нея проект, обявила конкурс. Въпреки че се явили осемдесет участници, никой от тях не могъл да убеди възложителя, че именно неговото съоръжение ще бъде в състояние да издържи на планираното натоварване. И както се казва в една народна приказка, вратът на вълкът е дебел, защото сам си върши работата – професор Шуберт, който бил глава на комисията, взел нещата в свои ръце и станал автор на проекта за виадукта. И за да не си помислите, че интелектуалното заимстване е рожба на последните десетилетия – не се посвенил да използва някои от постъпилите в конкурса предложения. Било решено въздушният път да бъде направен от тухли. Отново от съображения за иконимии – тъй като наблизо имало доста богати находища на глина, което позволявало кирпичените блокчета да се изработват на място. За целта в околностите на строежа извисили снага над 20 тухларници, които произвеждали доста нестандартен размер заготовки – 28/14/6.5 см. Като си има предвид, че всеки ден били използвани около 50 000 блокчета, а за целия строеж – над 26 милиона, икономията е съвсем очевидна. И суровината евтина, и транспортни разходи няма. За пет години над долината израснал 78-метров виадукт с дължина 574 метра. За да се построи това четириетажно чудо с 29 отвора били нужни силите и уменията на почти 2000 работници. По време на работата се наложило да бъдат направени някои корекции в първоначално заложения проект – почвата се оказала значително по-мека от предполагаемото, поради което симетричните арки в центъра на моста били заменени от една голяма. Но това всъщност го направило още по-хубав. Така на 15 юли 1851 година обектът е открит официално, превръщайки се в най-високия в света железопътен въздушен път. Днес, разбира се, класацията изглежда доста по-различно. Но все пак има един списък, в който Гьолтцщал още държи първото място – при тухлените съоръжения.