сряда, 4 септември 2013 г.
Най-високият тухлен виадукт в света
Желозопътният мост Гьолтцщал минава през долината на река Гьолтц и свързва градовете Нечкау и Милау. Това чудо от тухли е построено през 1851 г. по поръчка на Саксонско-баварската желозопътна компания. По това време фирмата не разполагала с много пари, затова, за да може да избере възможно най-изгодни за нея проект, обявила конкурс. Въпреки че се явили осемдесет участници, никой от тях не могъл да убеди възложителя, че именно неговото съоръжение ще бъде в състояние да издържи на планираното натоварване. И както се казва в една народна приказка, вратът на вълкът е дебел, защото сам си върши работата – професор Шуберт, който бил глава на комисията, взел нещата в свои ръце и станал автор на проекта за виадукта. И за да не си помислите, че интелектуалното заимстване е рожба на последните десетилетия – не се посвенил да използва някои от постъпилите в конкурса предложения.
Било решено въздушният път да бъде направен от тухли. Отново от съображения за иконимии – тъй като наблизо имало доста богати находища на глина, което позволявало кирпичените блокчета да се изработват на място. За целта в околностите на строежа извисили снага над 20 тухларници, които произвеждали доста нестандартен размер заготовки – 28/14/6.5 см. Като си има предвид, че всеки ден били използвани около 50 000 блокчета, а за целия строеж – над 26 милиона, икономията е съвсем очевидна. И суровината евтина, и транспортни разходи няма.
За пет години над долината израснал 78-метров виадукт с дължина 574 метра.
За да се построи това четириетажно чудо с 29 отвора били нужни силите и уменията на почти 2000 работници.
По време на работата се наложило да бъдат направени някои корекции в първоначално заложения проект – почвата се оказала значително по-мека от предполагаемото, поради което симетричните арки в центъра на моста били заменени от една голяма. Но това всъщност го направило още по-хубав.
Така на 15 юли 1851 година обектът е открит официално, превръщайки се в най-високия в света железопътен въздушен път. Днес, разбира се, класацията изглежда доста по-различно. Но все пак има един списък, в който Гьолтцщал още държи първото място – при тухлените съоръжения.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар