четвъртък, 27 юни 2013 г.

Стоухендж

Тук може да видиш следи от праисторическите хора. Изчезнали племена, оставили следи навсякъде. И тези огромни камъни са част от тях. Така Шерлок Холмс описва в писмо до д-р Уотсън мястото, към което се отправяме днес.
Камъни, и още камъни – големи, малки, повалени, изправени, подредени във формата на буквата П. Сякаш някакъв гигант е захвърлил тук своите кубчета, оставяйки недостроена къщата, която е смятал да прави.
А между тях днес се разхождат само туристите и вятърът. Първите с удивление слушат разказа на екскурзоводите за загадките на тези места, а вятърът не се учудва на нищо. Все пак той е тук вече няколко хилядолетия – от момента на построяването на Стоунхендж, предполага се в периода  1900 – 1960 г. пр. н. е.
Една от загадките на това място са строителните материали. Учените обясняват, че блоковете тук са от различен вид – долерит, пясъчни, риолит (вулканична лава) и варовикови туфи. И това, което е най-интересно – най-близкото находище на тези видове е в Уелс, на четири часа път с кон. Как древните хора са довлачили дотук тези огромни сини каменни късове с общо тегло над 400 тона? Изследователите са на мнение, че това се се случило с канута по вода. На въпроса, как са стигнали другият вид камъни, наричани сивата овца, най-тежки измежду всички, чиито находища са на около 30-тина километра, обаче отговор и до днес няма. Смята се, че даже 1000 души не са в състояние да доставят тези 50-тонни късове на строителната площадка за по-малко от седем години.
Защо е бил този титаничен труд? За какво им е било това място на прадедите на англичаните?
Някои смятат, че това е била обсерватория – неслучайно в деня на лятното слънцестоене слънцето се издига точно над един от камъните, наричан Петата. Други пък са уверени, че тук древните са изучавали математика – защото различните елементи са подредени така, че образуват определени математически знаци. Други пък наричат мястото компютърът на каменната ера.
Най-точното определение на Стоунхендж обаче все пак е свидетелство за неограничените човешки възможности.



Няма коментари:

Публикуване на коментар